Najczestszym materialem stosowanym w skretkach do ekranowania jest folia poliestrowa pokryta warstwa aluminium oraz miedzi. Rodzaj skretki jaki nalezy dobrac do zbudowania sieci zalezy od miejsca, w ktorym siec ma dzialac oraz od stopnia zaklocen elektromagnetycznych jakie w danym miejscu wystepuja. W malych sieciach LAN czy to w szkole czy w domu najczesciej stosuje sie typ podstawowy UTP, poniewaz jest on wystarczajacy do obslugi tak malych sieci, a ponadto jest to najtanszy rodzaj kabla typu skretka.
Zupelnie innym od omowionych wczesniej mediow transmisyjnych jest kabel swiatlowodowy, innym ze wzgledu na material wykorzystywany do budowy rdzenia. W przypadku kabla koncentrycznego i skretki rdzen czy tez zyly sa miedziane, natomiast w przypadku kabli swiatlowodowych mamy do czynienia z wloknem szklanym. Wykorzystanie wlokna szklanego jako budulca rdzenia wymusza rowniez zastosowanie innego rodzaju sygnalu przesylowego. W przypadku mediow miedzianych byl to prad elektryczny, a w przypadku swiatlowodow jest to promien swietlny, a najczesciej wykorzystywany rodzaj to swiatlo podczerwone
W przypadku swiatlowodu jednomodowego przez szklany rdzen przyslana jest tylko jedna wiazka swiatla, dzieki temu ograniczone zostalo zjawisko tzw. rozmycia sygnalu, czyli jego oslabienia.
Wykorzystanie takiego rodzaju swiatlowodu pozwala na transmisje sygnalu na bardzo duze odleglosci bez koniecznosci stosowania urzadzen wzmacniajacych sygnał.
W swiatlowodzie wielomodowym przez rdzen przesylanych jest wiecej wiazek swiatla, czego konsekwencja jest znacznie wiekszy w porownaniu do swiatlowodu jednomodowego stopien rozmycia sygnalu. Wynika to z faktu, ze kazda wiazka swiatla przyslana przez rdzen musi pokonac inna droge od nadawcy do odbiorcy. W zwiazku z tym swiatlowody wielomodowe stosuje sie na niewielkich odleglosciach, maksymalnie do kilku kilometrow
Kolejna roznica pomiedzy swiatlowodem jedno i wielomodowym jest zastosowana srednica rdzenia. W przypadku jednomodowego swiatlowodu wynosi ona miedzy 8 a 10 mikrometrow [um], natomiast w przypadku swiatlowodu wielomodowego 50 lub 62,5 mikrometra.
W przypadku mediow bezprzewodowych, stosuje sie kilka rozwiazan, jednak w praktyce wykorzystuje sie tylko jedno z nich, sa to fale radiowe. Znana wszystkim technologia Wi-fi wykorzystuje wlasnie to medium do transmisji danych. Fale radiowe sa promieniowaniem elektromagnetycznym z zakresu czestotliwosci od 3 Hz do okolo 3 THz. Zrodla fal radiowych moga byc zarowno naturalne, jak i sztuczne, np. emitowane przez stacje nadawcze telefonii komorkowej. Ich glownym celem jest przenoszenie informacji, a w przypadku telekomunikacji transmisja danych. Wyroznia sie kilka rodzajow fal radiowych, natomiast do transmisji danych stosuje sie fale dlugie, srednie i krotkie oraz ultrakrotkie. Przy okazji omawiania fal radiowych warto wspomniec o standardach jakie wykorzystywane sa w sieciach bezprzewodowych. Sa one istotne z punktu widzenia doboru odpowiedniego rutera Wi-Fi.